• Online Bilgisayar Dersleri
    • Eğitim-Teknoloji-Program
    • Online Bilgisayar Dersleri
    • Aradığınız Tüm Bilgisayar Dersleri Bu Adreste

Acces Ders Notları

Bu sayıdan itibaren, sizlere Microsoft'un Access ismini verdiği veritabanı programını tanıtmaya başlayacağız. Kişisel bilgilerde dahil olmak üzere her türlü veri yönetimini bu programın yardımıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Bilgi toplumda yoğun miktardaki bilgiye hızla erişmek ve bu bilgileri sayısız farklı kritere göre analiz etmek vazgeçilmez bir kural haline gelmiştir. İşte Microsoft Access ve benzeri veritabanı programlarının görevi de tam olarak budur. Özellikle iş yerleri için çok faydalı olan MS Access, kişisel verilerinizi organize etmek konusunda sizin de en büyük yardımcınız olabilir. Bilgileri veritabanına bir kez girdikten sonra, artık onlara dilediğiniz gibi ve en hızlı biçimde ulaşmanız da mümkün hale gelecektir.Veritabanı Nedir?

MS ACCESS: İLK DERS
VERİTABANI NEDİR? 

Veritabanı, aslında veri sorgulama sistemleriyle donatılmış bir arşivden başka bir şey değildir. Tüm bilgiler veritabanında toplanırlar ve sistematik bir şekilde organize edilirler. Kişilerin adres ve telefon numaralarını kaydettiğiniz ve arkadaşlarınızın, meslektaşlarınızın ya da müşterilerinizin kolayca kullanabildikleri bir fihrist, veritabanına verilebilecek en güzel örneklerden birisidir. MS Access, bu örnekte de olduğu gibi her türlü bilgiyi arşivlemenizi ve organize etmenizi sağlayan gelişmiş bir programdır. Kullanıcılar, veritabanına girdikleri tüm bilgileri daha sonra değiştirebiliriler veya güncelleyebilirler.

VERİTABANI NE İŞE YARAR? 

Bir veritabanı programının nasıl kullanılacağını öğrenmek, Word veya Excel gibi programlar konusunda uzmanlaşmaktan çok daha zordur. Zaten MS Access'in kullanım alanı da Word veya Excel kadar geniş değildir. Başka bir deyişle bu program, genellikle özel ihtiyaçlar için kullanılmaktadır. İşte MS Access programının gerçek anlamda işe yaradığı alanlar...

• Küçük Kuruluşlar

Küçük çaplı şirketlerde müşterilerin taleplerini, siparişleri, ürünlerin teslim tarihlerini ve bunlara benzeyen önemli bilgileri kayıt altında tutmak için Access kullanılabilir. Büyük şirketler ise daha karmaşık veri tabanlarını işleyebilecek, gelişmiş programları tercih ediyorlar. Çünkü Access, veritabanı oluşturmak konusunda üst düzey ihtiyaçlara yeterli cevabı veremeyebilir.

• Aileler

Pek çok evde kitaplar, CD'ler veya DVD'ler arşivlenmektedir. Arşivcilik konusuna meraklı olanlar, Access'in yardımıyla her eserin adını, yaratıcısını ve basım tarihini bir arada kayıtlara geçirebilirler. Bu sayede evdeki tüm kitaplar veya CD'ler rahatlıkla arşivlene-bilir ve bu arşiv kayıtları gerektiği anda hızlı bir şekilde araştırılabilir.

• Okullar

Okul çalışanları, öğrenciler ile ilgili önemli bilgileri çoğu zaman Access yardımıyla organize ederler. Bu kayıtlar arasında öğrencinin kişisel bilgileri bulanabileceği gibi, ders notları ve öğretmenlerin görüşleri de yer alabilir. Böylece bir öğrenci hakkında herhangi bir bilgiye ihtiyaç duyulduğunda, bu bilgi veritabanının yardımıyla kolayca bulunabilir ve önemli bir zaman kaybının da önüne geçilmiş olunur.

DERS NOTUNUN DEVAMINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

HAZIRLAYAN BİLGİSAYAR ÖĞRETMENİ AHMET ERDOĞDU